Okuma Hızı Nasıl Ölçülür ?

Okuma Hızı Nasıl Ölçülür ?
Yüklenme Tarihi 24-12-2022

Okuma hızı birçok kişi için önem teşkil etmektedir. Okuma hızı nasıl ölçülür ? Sorusunun cevabı önemli olduğu kadar geliştirilmesi de bir takım zorlukları içerisinde barındırmaktadır. Öncelikle kimi kişiler okuma hızlarını geliştirmek için okuma hızı testleri denemekte iken kimileri ise normal hızın altında oldukları için okuma hızı testlerine girerek, okuma hızlarını geliştirmeye çalışmaktadırlar.

Okuma hızı için önemli olan unsurlardan bir tanesi de hızlı okuma eğitimlerinin kimlere ve hangi gruplara verilebileceğidir. Aksi takdirde buna dikkat edilmeden verilen kurslar, çocuklarda ters tepkiye yol açabilmekte ve daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Okuma hızı ölçümü için kullanılan bazı kıstaslar bulunmakta ve kurslar da buna göre kendilerini ayarlamaktadır. Ancak kimi kurslar önemli olmayan testlerin değerlerini gerçek okuma hızı değeri imiş gibi kabul ederek sizleri yanlış yönlendiriyor ve bunun yanı sıra sizlerin verimli bir okuma hızı artışı sağladığınıza inanmanızı sağlıyorlar. Ancak hal böyle olunca sizler de bir gün bunu fark ediyorsunuz. Bizler sizlere vereceğimiz eğitim ile alanında iddialı bir hızlı okuma tekniği eğitimi ile sizlere merhaba diyoruz.

Okuma Hızıyla Alakalı Ölçüler

Okuma hızı ile alakalı bilmeniz gereken okuma hızı ölçüleri bulunmaktadır. Bunlar sizlerin bu eğitim sektöründe daha iyi anlaşılabilmenizin yanı sıra sizlere hayal satmaya çalışan kurslara karşı daha temkinli olmanız için yardımcı olacak olan bir takım ölçülerdir. Bizler verdiğimiz eğitimlerde her zaman sizler için en iyi olanı test ettik ve raporladık. Bu raporlar ışığında sizlere hayal satmak yerine, gereken en iyi uygulamalar ile eğitim vererek okuma hızınızdaki artışı hep birlikte gözlemledik.

İlk olarak bilmeniz gereken ölçüt; yalın okuma hızı, bir diğeri anlayarak okuma hızı ve kalan ikisi ise, anlama oranı ile anlama oranı ile kalibre edilmiş okuma hızı yani bir diğer adı ile Real okuma hızı. Bu gibi ölçütler dikkat edilmesi gereken ve bilindiği takdirde, gittiğiniz yerlerde sizlere ne uygulandığı hakkında ufakta olsa bir bilginiz olmasını sağlayan birkaç ölçüden sadece 4 tanesi. Bizler sizler için hazırlamış olduğumuz şeffaf programımız ve testlerimiz ile sizlere en iyi şekilde konuyu anlatarak yardımcı oluyor ve her şeyi farkında olarak yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Yalın Okuma Hız Nedir?

Yalın okuma hızı okuma ölçüleri içerisinde belki de okuma hızınız ile alakalı en etkisiz testlerden bir tanesidir. Bunun sebebi yalın okuma hızı dediğimiz olayın aslında sizlerin okuma hızınızı ölçtüğünü sanmanız ancak ölçmemesidir. Birçok kurs bu yalın okuma hızı testini sizlerin en önemli verisi gibi size sunarak bunu geliştirdiğini söyleyerek kandırır. Bunun sebebi ve çokta konu hakkında bilgisi olmayan bir insanın buna inanmasının sebebi, yalın okuma hızı dediğimiz olgunun sizlerin 1 dakika içerisinde kaç kelime okuyabileceğiniz ile alakalı olmasıdır.

Yani bir diğer deyiş ile okuduğunuzu anlamadan kaç kelime okuyabileceğinizdir. Hal böyle olunca birçok insan okumasında hızlanma olsa dahi anlayarak okumak istediklerinde hala eskisi gibi sanki hiç kurs almamışçasına okuduklarını söylüyorlar.

Anlayarak Okuma Hızı Nedir?

Anlayarak okuma hızı dediğimiz olay ise aslında birinci öncelikle odaklanılması gereken ve bizlerin de eğitimlerimizde sıkça odaklandığımız ve geliştirmek istediğimiz yönlerden bir tanesidir. Hızlı okuma teknikleri eğitimi alırken asıl amaç okuma hızını arttırmak olsa da sonuç olarak okuduğunu anlama ve hatırlama gibi yeteneklerin de çok önemli olduğu gerçeği bulunmaktadır. Bu nedenle anlayarak okuma hızı gelişimi çok önemlidir.

Bunun ölçme yolumuz ise dünya üzerindeki standartlarda da olduğu gibi okuduğunuz metin ile alakalı sizlere yöneltilen sorulardan kaç tanesine doğru cevap verdiğiniz ve doğru cevapladığınız soruların toplam soru sayısına bölümü sonucu çıkan yüzdelik dilim sizin anlama oranınızı gösteriyor.

Hızlı Okuma Tekniklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızlı okuma teknikleri dersi alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi öncelikle kursu aldığınız yetkinlik seviyesi olacaktır. Bizlerin tecrübesi ve yetkinliği siz değerli kursiyerlerimize yardımcı olmak adına daima hazır durumdadır. Okuma hızı nasıl ölçülür ? Sorusunu merak eden bir sürü kişi bu kursları almak istemekte ancak kandırılmaları ile sonuçlanmaktadır. Sizler de bizler gibi yetkin ve profesyonel kişiler ile irtibata geçerek online eğitimlerimizden hemen faydalanabilirsiniz.